Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Funkcje lecznicze i profilaktyczne probiotyków

Funkcje lecznicze i profilaktyczne probiotyków

Mianem probiotyków określamy kombinacje lub pojedyncze szczepy bakterii. Ich źródłem są preparaty farmaceutyczne, produkty fermentowane lub suplementy diety. U osób zdrowych wykazują stosunkowo niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, przez co są niezwykle ciekawym elementem zapobiegania i wspomagania leczenia różnego rodzaju chorób. Badania kliniczne obrazujące zalety suplementacji probiotyków odnoszą się do schorzeń układu pokarmowego. Znaczna ich część jednoznacznie wskazuje na zasadność ich przyjmowania w celu wzbogacenia mikroflory bakteryjnej oraz usprawnienia pracy jelit. Poniżej przedstawiamy pełną listę schorzeń, w odniesieniu do których terapia probiotyczna może wpłynąć na ostateczną eliminację lub złagodzenie skutków konkretnej choroby.

Czytaj więcej
Wpływ PQQ na opóźnienie procesów starzenia komórkowego

Wpływ PQQ na opóźnienie procesów starzenia...

Znaczący postęp medycyny mitochondrialnej, pozwolił naukowcom i lekarzom na odkrycie nowych zaskakujących związków aktywnych biologicznie, mogących stanowić duże wsparcie w przypadku opóźnienia lub czasowego zatrzymania objawów działania stresu oksydacyjnego lub innych czynników wpływających negatywnie na stan funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednym z takich odkryć współczesnych czasów, jest tytułowe PQQ.

Czytaj więcej
Resveratrol – fenomen francuskiego paradoksu

Resveratrol – fenomen francuskiego paradoksu

Pojęcie „francuskiego paradoksu” skłoniło świat nauki do dokładniejszej analizy zależności występujących w diecie mieszkańców Francji. Pomimo, specyficznego sposobu odżywiania w którym nie stroniono od tłuszczu i dużych ilości mięsa prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych nie uległo zwiększeniu. Ustalono, że wpływ na opisany stan rzeczy ma czerwone i białe wino, spożywane przez francuzów przynajmniej raz dziennie.

Czytaj więcej
Pyłek pszczeli, jako naturalny składnik wpływający na poprawę zdrowia

Pyłek pszczeli, jako naturalny składnik...

Pyłek pszczeli to naturalny produkt pozyskiwany z pyłku kwiatów zbieranych przez pszczoły. W jego składzie znajdziemy liczne związki aktywne, którymi możemy skutecznie wzbogacić naszą dietę w składniki niedoborowe takie jak np. kwasy fenolowe, minerały i flawonoidy. Ogółem w składzie pyłku pszczelego znajdziemy ponad 250 substancji bioaktywnych. Należy podkreślić, że wpływ na ostateczny skład ma również rodzaj roślin, gatunek gleby, pora roku oraz strefa klimatyczna.

Czytaj więcej
Właściwości i działanie tokotrienoli

Właściwości i działanie tokotrienoli

Witamina E, jeden z najbardziej popularnych związków prozdrowotnych wstępujących w naturze. Jej niedobór powoduje szereg niedogodności związanych z zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Do najczęstszych zaliczamy niedokrwistość hemolityczną, zaburzenia płodności, znaczący spadek odporności, zmiany skórne objawiające się przesuszeniem i wiotczeniem, wzrost ryzyka rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zapalenia stawów czy zaćmy. Do szerokiego pojęcia „witamina E” klasyfikujemy, aż osiem witamerów różniących się miedzy sobą budową i właściwościami.

Czytaj więcej
Ubichinol - jakie role pełni i jak działa koenzym Q10?

Ubichinol - jakie role pełni i jak działa...

Ubichinony to substancje krystaliczne, nie rozpuszczają się w wodzie. Bardzo dobrze tolerują rozpuszczalniki organiczne. Koenzym Q10 jest żółty, ma specyficzny zapach i jest foto stabilny. Czyli mało wrażliwy na szkodliwe działanie światła. Jeśli chodzi o budowę koenzym Q10 przypomina strukturą witaminę A i E. Częściowo pełni on rolę witaminy, ponieważ jest niezbędny do odpowiedniej pracy komórek budujących ludzki organizm. Istotna różnica wynika z procesu syntezy, ponieważ ubichinol ma zdolności egzogenne – witamy nie. Jako czynnik redukujący wolne rodniki oraz przeciwutleniacz sprawdza się dobrze w przypadku niwelowania skutków starzenia oraz silnie stresującego stylu życia. W świcie nauki wyróżniamy dwie formy koenzymu Q10 – ubichonon i ubichonol. Tylko ten drugi, wykazuje opisane wyżej funkcje prozdrowotne i to na nim skupi się całość publikacji. Dzięki badaniom wiemy, że ilość opisywanej substancji stopniowo maleje wraz z wiekiem i wymaga systematycznego uzupełniania.

Czytaj więcej
Cytykolina -  istotny składnik świadomej suplementacji

Cytykolina - istotny składnik świadomej...

Cytykolina to egzogenna forma cytydino 5’-difosfocholiny. Egzogenna, czyli niewytwarzana samodzielnie przez organizm, mogąca zostać dostarczona tylko z dietą lub suplementacją. Jej główną rolą jest pośredniczenie w procesie tworzenia fosfatydylocholiny. Elementu budulcowego fosfolipidów błon komórkowych. Nazwę „cytykolina”, możemy również spotkać w skróconej formie pod postacią CDP-choliny.  

Czytaj więcej
Fucoidan – moc natury ukryta w algach

Fucoidan – moc natury ukryta w algach

Fukoidyna to związek zaliczany do grupy polisacharydów. Najczęściej występuje w ścianach komórkowych morskich wodorostów. W zależności od pochodzenia ekstraktu pozyskiwanego z alg, fucoidan może wykazywać dedykowane działanie związane z poszczególnymi elementami wparcia pracy organizmu.

Czytaj więcej