Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Adaptogeny, czyli roślinna pomoc w walce ze stresem!

Adaptogeny, czyli roślinna pomoc w walce ze...

A gdyby tak się nie stresować? Mieć spokój wewnętrzny i nie przejmować się zupełnie niczym? Czy to nie jest marzenie każdego z nas? Zróbmy to! Ale zaraz… zaraz… Czy to przypadkiem nie jest tak, że stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka? Racja! Okazuje się, że stres ma dwie funkcje: pozytywną – mobilizującą i negatywną – może wywierać szkodliwe działanie na organizm. Co zrobić, by stres nas nie zjadł i aby nie działał na nas jedynie negatywnie? Odpowiedzią mogą być adaptogeny, czyli związki, które wspierają organizm w warunkach stresogennych i ułatwiają radzenie sobie z nimi.

Czytaj więcej
Produkty Together ponownie dostępne!

Produkty Together ponownie dostępne!

Mamy dla Was fantastyczną wiadomość! Produkty brytyjskiej marki Together powróciły do naszej oferty!

Czytaj więcej
Magnez - niezwykle ważny makroelement w diecie człowieka!

Magnez - niezwykle ważny makroelement w diecie...

Produkty spożywcze wzbogacone o zawartość magnezu, reklamy suplementów diety zawierających łatwo przyswajalne formy tego pierwiastka, wody mineralne posiadające na etykiecie informacje o jego ilości w przeliczeniu na litr, artykuły w czasopismach o tematyce zdrowotnej.  Wszędzie tylko ten magnez…  Czy ten świat już do końca oszalał? Dlaczego rynek zasypuje nas tymi informacjami? Jaką właściwie rolę ma ten pierwiastek w naszym organizmie? Czy naprawdę większość z nas cierpi na niedobór magnezu? A jeśli tak, to jakie jest jego źródło w naszej codziennej diecie?

Czytaj więcej
Kurkuma – roślinne panaceum naszych czasów?

Kurkuma – roślinne panaceum naszych czasów?

Świat się kurczy. Mówiąc to mam na myśli rozwój transportu, handlu, turystyki, mediów, gastronomii, logistyki, zmierzający w kierunku ‘skrócenia’ dystansu pomiędzy odległymi od siebie rejonami świata. W swoim mieście możemy iść na kolację do restauracji wietnamskiej, dostać egzotyczne owoce na bazarku pod domem, a w przeciągu parunastu godzin przemieszczać się po zatłoczonych ulicach Tokio. Korzystajmy w pełni z tych dobrodziejstw, bo nie tylko Polskie jest dobre (choć wiadomo, że najlepsze;) ). Pamiętajmy, że nie tylko nasze babcie wiedziały jak w naturalny sposób poradzić sobie z gorączką albo bolącym zębem. Na całym świecie, na przestrzeni wieków, każda lokalna społeczność wykształciła swoje własne metody lecznictwa ludowego, czerpiąc najwięcej z natury. Osiągnięcia naszych przodków, oparte jedynie na obserwacji i domysłach, w dzisiejszych czasach uzyskują swoje naukowe potwierdzenie. W wielu przypadkach udaje się poznać i zrozumieć mechanizmy wpływu wybranych fitozwiązków na funkcjonowanie organizmu.  Dziś powiemy nieco więcej o roślinie leczniczej, która obecnie należy do najlepiej przebadanych na świecie. Wszechstronne działanie stosunkowo wcześnie skłoniło naukowców do dokładnego poznania jej składu. Dziś w roli głównej kłącze kurkumy i wyizolowany w  1815 r. najważniejszy związek – kurkumina.

Czytaj więcej
Bezsilni w przesilenie? 6 sposobów na to jak przeżyć wiosenne zmęczenie!

Bezsilni w przesilenie? 6 sposobów na to jak...

Jak Wasze samopoczucie? Gorsze? Zmęczenie? Większe? Senność? Okrutna? Drogie, drodzy, stawiam diagnozę! To wiosenne przesilenie! Jak pokazują statystyki niekorzystne objawy zmęczenia wiosennego odczuwa około 50-60% populacji, a stan ten może się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Jest to niegroźne osłabienie organizmu występujące na przełomie zmieniających się pór roku – zimy i wiosny. Czy możemy sobie z nim jakoś poradzić? Są dwie alternatywne drogi. Pierwsza, choć łatwiejsza w wykonaniu, może być bardziej obciążająca. Możemy się poddać i przeczekać - wiosenne zmęczenie z pewnością minie… za jakiś czas. Druga, wymagająca odrobiny zaangażowania, przyspieszy adaptację organizmu do zmieniającej się aury. Ja osobiście doradzam i praktykuję drugą opcję. Chciałabym Państwu zaproponować 6 sposobów na to, jak wejść w nową porę roku z energią i w pełni cieszyć się pierwszymi ciepłymi dniami tego roku. 

Czytaj więcej
Pszczoły dają mleczko (i nie tylko)!

Pszczoły dają mleczko (i nie tylko)!

Z czym kojarzy nam się pszczoła? Z pewnością na pierwszym miejscu każdy z nas wykrzyknie z satysfakcją: MIÓD! Z czym jeszcze (dopytuję jak nauczycielka w podstawówce)? Ule, pasieka, spuchnięta stopa po użądleniu, kwiaty, wakacje, słońce, kapelusz pszczelarski… Dokładnie tak! A czy wiemy co produkuje (poza miodem) pszczoła? Jak te substancje działają na nasz organizm? Czym jest apiterapia? O tym dziś !

Czytaj więcej
Jeśli ‘przez żołądek do serca’, to którędy do zdrowia?

Jeśli ‘przez żołądek do serca’, to którędy do...

Drodzy Państwo, zapraszamy Was na wycieczkę do wnętrza organizmu. Trzymajcie się mocno, bo droga będzie długa i zawiła. Poznacie sekrety związane z funkcjonowaniem jednego z najważniejszych i największych organów ludzkiego ciała. Gwarantujemy, że zmienicie podejścia do dbania o własne ciało i zdrowie. Czy już wiecie o czym dziś zamierzamy napisać? Dokładnie tak… dziś w roli głównej występują nasze niepokorne jelita.

Czytaj więcej
‘Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły’, czyli zadbaj naturalnie o zdrowy sen!

‘Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha -...

Jak pokazują statystyki każdy z nas spędza 1/3 swojego życia w łóżku, śpiąc. Jeśli nawyki dnia codziennego mają znaczny wpływ na jakość i długość naszego życia, to oczywistym jest fakt, że czas spędzony na nocnym odpoczynku również decyduje o naszym zdrowiu. A co się dzieje, gdy nasz nocny wypoczynek jest regularnie zakłócany, niewystarczający albo go brak?

Czytaj więcej