Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Jakość suplementu - po czym poznać dobry produkt?

Jakość suplementu zależy od wielu czynników.

Jeśli ludzie nie są lekarzami, biologami czy dietetykami - to nie tak łatwo ocenić, czy suplement będzie zgodny z etykietą i przede wszystkim... czy jest pomocny.

Na szczęście nie musimy studiować tych kierunków, by dokonać właściwego wyboru. Dzięki kilku prostym zasadom możemy być pewni efektów, przy zachowaniu pełnego zdrowia.

Jak ocenić jakość suplementu?

Każdy chce za minimalną kwotę uzyskać maksymalne efekty. Równie ważne jest bezpieczeństwo i pewność, że nie narobimy sobie więcej szkód niż pożytku.

Dlatego przygotowaliśmy kilka cennych rad, które pomogą dokonać trafnego wyboru. Oto one.

Producent

Bezpieczeństwo suplementów i zgodność z etykietą zależy wyłącznie od firmy, która go wytwarza.

Jeżeli dobrze się przyjrzymy, to zauważymy, że jest tak w każdej dziedzinie życia. Wszystkie marki bezustannie pracują nad zdobyciem zaufania u klienta, a przebijają się tylko najbardziej wartościowe.

Zapewne nikt z nas nie analizował projektu technicznego i nie oglądał pierwszych testów swojego samochodu. Po prostu ufamy, że nasz pojazd nie zapali się w trakcie jazdy. A po kupnie zabawki dla dziecka, nie jedziemy do laboratorium, by wykonać testy na zawartość ołowiu.

Podobnie jest z branżą suplementów - wielu producentów ma długą tradycję i regularnie wykonuje badania, by potwierdzić zgodność z etykietą oraz bezpieczeństwo swojego produktu.

Popularność oraz opinie klientów są główną miarą, która definiuje jakość suplementu. Jeżeli przed Tobą dopiero pierwsze zakupy, sprawdź który producent góruje w sklepach internetowych.

Opinie i recenzje

Możesz sprawdzić media społecznościowe, by dowiedzieć się, co klienci myślą o produkcie. Facebook, opinie w sklepach czy witryna internetowa producenta to dobre sposoby, by poznać oceny konsumentów.

Jeżeli firma ma autentycznych lojalnych klientów - jesteś na dobrej drodze! Bądź jednak krytyczny wobec wszystkich pozytywnych opinii.

Coraz częściej rekomendacje i recenzje są zlecane przez samych producentów. Dlatego zwróć uwagę:

 • Czy pozytywne opinie nie zostały dodane w wyjątkowo krótkim czasie?
 • Czy klienci dodający komentarz są zweryfikowani? A może wszyscy założyli profile dwa dni temu?
 • Czy za rzekomo bezstronną ocenę dostają darmowe produkty?

Zaskakująco łatwo to wykryć, a dzięki temu będziesz miał gwarancję tego, że opinia jest rzetelna.

Popularność marki

Wbrew pozorom, popularność jest drugim bardzo ważnym czynnikiem. Duże firmy to często większe finansowania obiektywnych badań, które sprawdzają ich produkty. Budowa zaufania u klientów jest długa, a jedno oszustwo może zaprzepaścić cały trud. Sprawdź, czy producent jest znany w branży suplementów.

Bardzo ważną kwestią jest to, czy zyskał popularność przez jeden produkt, czy dzięki ogólnej jakości całego asortymentu. Zdarzały się przypadki, że nieznane firmy wypuszczały bardzo skuteczne suplementy "na masę". Jak się okazało - działanie zawdzięczały głównie najtańszym i najbardziej szkodliwym sterydom.

Często najprostszym sposobem na poznanie producenta jest odwiedzenie strony internetowej i przeczytanie zakładki "O nas". Dzięki temu od razu odpowiesz sobie na pytania:

 • Kim są ludzie stojący za nazwą firmy? Czy na pokładzie są naukowcy, lekarze, zielarze?
 • Jak wygląda kontakt z konsumentem? Dostępny jest chat i numer telefonu, czy może producent kryje się za samym adresem e-mail?
 • Jaki jest okres gwarancji? Czy firma wierzy w swoje produkty?
 • Czy są informacje o badaniach, certyfikatach?
 • Od jak dawna firma jest na rynku?

Pytań jest wiele, ale odpowiedź naprawdę jest prosta i zajmuje zaledwie kilka minut! Zwracamy szczególną uwagę na to, by produkty w naszym sklepie pochodziły wyłącznie od renomowanych producentów.

Etykieta

Sprawdź jaka ilość składnika aktywnego widnieje na etykiecie. Czy wypada cenowo korzystniej w porównaniu do konkurencji?

Wiele suplementów zawiera kilka składników połączonych w zastrzeżoną mieszankę. Producenci muszą wtedy tylko ujawnić pojedyncze składniki oraz całkowitą ilość wszystkich połączonych substancji. Nie muszą wymieniać, ile jest każdej substancji osobno.

Firmy robią to w obawie przed konkurencją, co jest oczywiście uzasadnione. Jednak jest to świetne pole do popisu dla nieznanych firm, by ukryć fakt, że nie mają tak naprawdę wystarczającej ilości składników aktywnych.

Pod okiem ekspertów, mieszanka składników może przynieść dodatkowe korzyści. Na przykład dodatek piperyny zwiększa wchłanianie kurkumy aż o 2000%.

Niektóre firmy celowo dodają tylko niewielką ilość dodatków, by chwalić się tym na okazałej etykiecie. Dlatego zwróć uwagę:

 • Czy suplement zawiera wystarczającą ilość substancji aktywnej?
 • Czy skład jest urozmaicony? Jeśli tak, to czy owe dodatki mają działanie terapeutyczne?
 • Jak produkt wygląda cenowo względem konkurencji?

Działanie suplementu

Dobrze, znaleźliśmy sprawdzonego producenta, jesteśmy pewni składu, etykieta deklaruje wysoką zawartość tego, czego szukamy. Na pewno sobie nie zaszkodzimy, ale - czy sobie pomożemy?

Jakość suplementu jest niczym, jeżeli składnik aktywny po prostu... nie działa.

Dlatego kupując witaminy czy inne substancje, dowiedz się, czy w ogóle wpływają korzystnie na ludzki organizm.

Nieustannie przeprowadzane są badania kliniczne, które potwierdzają skuteczność poszczególnych substancji. Dzięki temu wiemy, na jakie efekty możemy liczyć. Dlatego nie sugeruj się tym, co jest napisane w dwóch zdaniach na etykiecie, lecz udaj się do obiektywnego źródła.

Czasami firmy same przekazują linki do zewnętrznych badań, by udowodnić skuteczne działanie. Niektóre rzetelne sklepy internetowe prowadzą merytoryczne blogi, gdzie opisują produkty umieszczone w swojej ofercie.

Przed zakupem upewnij się, że suplement ma dokładnie takie działanie, jakiego oczekujesz.

Cena a jakość suplementu

"Dostajesz to, za co płacisz" - tak proste zdanie, a zarazem tak nieprawdziwe na rynku suplementów.

Przechodzimy tutaj do podstawowych praw ekonomii. Jeśli produkt ma bardzo duży budżet reklamowy lub stosuje wielopoziomową dystrybucję marketingową, zwiększy to jego koszt bez dodatkowych korzyści.

Dlatego cenniejsza jest firma, która przeznacza więcej pieniędzy na prace naukowe i rozwój swoich produktów zamiast na działania marketingowe. Niektórzy producenci omawiają badania na swoich stronach internetowych - i jest to bardzo dobry znak.

Pamiętaj, że kiedy stawką jest zdrowie, promocje tracą na wartości. Nie oznacza to jednak, by kupować tylko produkty z górnej półki. Wiele nowych firm reklamuje swoje suplementy jako innowacyjne, co rzutuje również na wyższą cenę.

Nie ma tutaj złotego środka, ale zwróć uwagę na to, który ze znanych producentów oferuje produkt w najlepszej cenie w stosunku do jakości.

Pamiętaj, że niektóre ceny suplementów tylko wyglądają jak okazje, Problem jest wtedy, gdy butelka stosowana zgodnie z zaleceniami zużyje się po tygodniu :-)

Dlatego spójrz na koszty dzienne, a nie na cenę butelki czy opakowania.

Standaryzacja produktów

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która dotyczy suplementów ziołowych.

Zwolennicy znormalizowanych wyciągów podkreślają, że skuteczność suplementu zależy od tego, ile faktycznie zawiera standaryzowanych składników aktywnych.

Dzięki temu nie kupujemy kota w worku i przyjmujemy konkretną ilość korzystnej substancji zawartej w ziole.

Z drugiej strony, tradycyjne podejście zakłada, iż stosowanie całych ziół zwiększa korzyści zdrowotne, ze względu na synergistyczne działanie setek fitozwiązków.

Najlepszą opcją jest umieszczenie całkowitej zawartości ziół na etykiecie, wraz z wyszczególnieniem substancji aktywnych.

Jest to bardziej powszechne u znanych firm, które posiadają renomę i poważnie traktują kontrolę jakości. Raport z 2015 roku wykazał, że 80% testowanych suplementów ziołowych nie zawierało żadnych składników aktywnych. Zamiast tego można było spotkać tanie wypełniacze, w tym rośliny doniczkowe!

Oprócz tego, że takie produkty są bezwartościowe - mogą być również niebezpieczne, szczególnie u osób z alergiami.

Dlatego kolejny raz podkreślamy, by kupować suplementy wyłącznie od znanych, sprawdzonych producentów.

Jakość suplementu - Podsumowanie

Jakość suplementu zależy nie tylko od etykiety, ale również od jej prawdziwości. Dlatego dobry preparat zależy - często intuicyjnie - od wielu czynników.

Przede wszystkim substancja aktywna musi korzystnie działać na ludzki organizm. Z kolei renomowany producent zagwarantuje nam, że owy składnik faktycznie otrzymamy wraz z kapsułką lub proszkiem.

Ocena składu na etykiecie wymaga już ułamka naszej wiedzy, dlatego przed zakupem warto poczytać o suplemencie, by stać się świadomym konsumentem.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zakupy będą łatwiejsze, a korzyści - znacznie większe!

Źródło:
https://well.blogs.nytimes.com/2015/02/03/new-york-attorney-general-targets-supplements-at-major-retailers/?_r=0
http://www.nsf.org/consumer-resources/health-beauty/supplements-vitamins/dietary-supplements-claims-labels-regulations
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/prevention-15/vitamins/how-choose-vitamins-supplements

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!

Polecamy produkty