Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Kukurydza - czy jest szkodliwa? Korzyści zdrowotne i zagrożenia

Kukurydza od wieków jest spożywana na całym świecie.

Zawiera dużo błonnika, witamin oraz składników mineralnych.

Z drugiej strony, uważa się że spożycie kukurydzy zwiększa poziom cukru we krwi. Ponadto uprawa jest często genetycznie modyfikowana.

W tym artykule przyjrzymy się jednak naukowym faktom i ocenimy, czy kukurydza jest korzystna dla naszego zdrowia.

Czym jest kukurydza?

Na dobrą sprawę, nie jest to łatwe pytanie.

Kukurydza, którą zjadasz z kolby, to w ujęciu kulinarnym warzywo. Z kolei nasiona używane do prażonej kukurydzy są klasyfikowane jako pełne ziarna.

Dla rdzennych Amerykanów było to główne źródło pożywienia. Obecnie nadal jest to jedno z najczęściej spożywanych zbóż na całym świecie.

Co ciekawe, większość kukurydzy jest produkowane do karmienia...zwierząt. My korzystamy tylko z 30-40% całościowej puli :-)

Składniki odżywcze

Kukurydza jest pokarmem o wysokiej zawartości węglowodanów. Znajdziemy jednak spore ilości błonnika, a także białka. Ogólny skład kukurydzy wygląda następująco:

Szklanka (165 gramów) żółtej, słodkiej kukurydzy zawiera:

  • 177 kcal
  • 41 g węglowodanów
  • 5,4 g białka
  • 2,1 g tłuszczu
  • 17% zalecanego dziennego spożycia (RDA) witaminy C
  • 19% RDA kwasu foliowego
  • 11% RDA magnezu
  • 10% RDA potasu
  • 24% RDA witaminy B1

Węglowodany zawarte w kukurydzy to głównie skrobia, która w większych ilościach może szybko podnieść poziom cukru we krwi. Jednakże dodatkowa zawartość błonnika opóźnia ten proces.

Jak widać, większość ludzi może włączyć kukurydzę do swojej diety, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie. Warto dodać, że nie zawiera ona glutenu, dzięki czemu może być spożywana przez osoby z celiakią lub alergią.

Kukurydza - korzyści zdrowotne

Kukurydza zawiera szereg przeciwutleniaczy oraz związków roślinnych, które niosą ze sobą korzyści zdrowotne.

Wspiera procesy trawienia

Dzięki zawartości błonnika, kukurydza sprzyja prawidłowemu trawieniu i chroni przed problemami jelitowymi. Co więcej, regularne spożycie włókna pokarmowego redukuje ryzyko chorób serca i nowotworów.

Wpływa korzystnie na wzrok

A to wszystko dzięki zawartości luteiny i zeaksantyny. Są to dwa karotenoidy, które zmniejszają ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).

Badanie z udziałem 365 dorosłych wykazało, że wysokie spożycie karotenoidów (zwłaszcza luteiny i zeaksantyny) redukuje ryzyko AMD o 43%.

Zagrożenia

Prawdziwe jest powiedzenie, że co dla jednego jest lekarstwem, dla drugiego będzie trucizną. Jak się okazuje, kukurydzy również to dotyczy.

Może zwiększać poziom cukru we krwi

Jak już wspomnieliśmy, zawartość błonnika reguluje gospodarkę cukrową i nie dopuszcza do skoków poziomu cukru we krwi. Jednakże u osób chorych na cukrzycę może to nie wystarczyć.

I faktycznie - badania sugerują, że diety niskowęglowodanowe są bardziej skuteczne w leczeniu cukrzycy. Z tego względu kukurydza nie jest pożądana w diecie, ponieważ zawiera spore ilości skrobi.

Badanie z 2015 roku z udziałem 115 dorosłych mężczyzn oceniało skuteczność diet. Uczestnicy byli otyli i chorowali na cukrzycę typu 2. Wykazano, że dieta zawierająca tylko 14% węglowodanów w bilansie energetycznym skutkowała stabilniejszym poziomem cukru we krwi. Dodatkowo zapotrzebowanie na leki zmniejszyło się w porównaniu do uczestników na diecie o średniej zawartości węglowodanów.

Mówiliśmy o objawach, to teraz czas odnieść się do przyczyn. Jak się bowiem okazuje, spożywanie mniejszej ilości innych produktów zbożowych, zwłaszcza syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, może zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Jedno z badań wykazało, że częstość występowania cukrzycy  była o 20% wyższa w krajach, gdzie dostęp do syropu kukurydzianego jest łatwiejszy.

Może utrudniać odchudzanie

Jest to efekt powiązany z gospodarką cukrową. Niestety wysokie spożycie fruktozy nie jest pożądane pod kątem sylwetki.

W 24-letnim badaniu z udziałem 133 468 dorosłych stwierdzono, że każda dodatkowa dzienna porcja kukurydzy była związana z 2-funtowym (0,9 kg) przyrostem masy ciała w ciągu 4 lat.

Co ciekawe, ziemniaki, groch i inne warzywa skrobiowe nie przyczyniły się do tak dużego przyrostu masy ciała.

W tak długiej perspektywie niecały kilogram nie jest strasznym wynikiem. Jednak wiemy, że kukurydza na pewno nie pomoże, a jedynie przeszkodzi w odchudzaniu.

Uprawy kukurydzy są genetycznie modyfikowane

W 2016 roku aż 92% upraw w USA była genetycznie modyfikowana.

Dzięki temu plony są większe i bardziej odporne na owady i choroby. Dodatkowo wymagają znacznie mniej chemikaliów do zabijania szkodników.

Wpływ zmodyfikowanej kukurydzy i innych roślin na ludzie zdrowie jest jednym z najszerzej dyskutowanych tematów w dziedzinie żywienia.

Jednakże coraz to nowsze badania zmniejszają nasze obawy dotyczące upraw GMO. Zawartość witamin, składników mineralnych i pozostałych składników odżywczych jest taka sama, niezależnie od genetycznej modyfikacji.

Nie ma żadnych poważnych badań, które bezsprzecznie wykazują szkodliwość GMO. Zamiast tego, modyfikowane produkty mogą być wzbogacone o dodatkowe substancje odżywcze. Ponadto, wymagają mniejszych nakładów chemikaliów, co również jest korzystne dla naszego zdrowia.

Dlatego warto sobie uświadomić, że głównym problemem u kukurydzy jest skrobia, a nie genetycznie modyfikowana uprawa.

Podsumowanie

Kukurydza zawiera dużo błonnika oraz substancji odżywczych, które mogą wspomagać trawienie oraz promować zdrowie oczu.

Jednakże wysoka zawartość skrobi może być problemem, szczególnie u cukrzyków oraz osób na dietach odchudzających.

Dlatego kluczem jest ilość i śmiało możemy stwierdzić, że kukurydza spożyta z umiarem może być częścią zdrowej, zbilansowanej diety.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24650320
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12192
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260129/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23311932.2016.1166995
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23571649
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7933422
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257631/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17472874
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18728264
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26224300
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23181629
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578962/
http://isaaa.org/resources/publications/briefs/52/executivesummary/default.asp
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20011136

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!