Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Prostata problemem co siódmego mieszkańca Ameryki!

Prostata (gruczoł krokowy) to niewielki gruczoł o rozmiarach orzecha włoskiego. Znajduje się tuż poniżej pęcherza moczowego i kształtem przypomina kasztana jadalnego. Prostata odgrywa kluczową rolę w procesie rozmnażania.

Niestety, jest też bolączką wielu mężczyzn - dotykają ją różne zaburzenia i dolegliwości. Łagodny przerost gruczołu krokowego, zapalenie prostaty i rak to schorzenia, do których dochodzi najczęściej. Problemy tego gruczołu są bardzo powszechne u mężczyzn po 65 roku życia, choć ryzyko wzrasta z wiekiem już od piątej dekady życia. Nie cieszy również fakt, że rak prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym typem nowotworu, a co siódmy Amerykanin będzie musiał stanąć przed tą diagnozą. Statystyk odnośnie Polski nie znamy, ale liczby z USA dają wiele do myślenia.

Najczęstsze problemy z prostatą obejmują częste oddawanie moczu, obrzęki nóg, krwiomocz, ból podczas wytrysku oraz zaburzenia erekcji. Na dolegliwości narażeni są przede wszystkim starsi mężczyźni z otyłością. Dodatkowo, jeżeli rodzina genetycznie obciążona jest rakiem prostaty, to ryzyko również znacznie wzrasta.

W razie zauważenia jakichkolwiek objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza - im szybciej, tym lepiej. Badania wykazują, że istnieją substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie prostaty, również w profilaktyce. Jedną z nich jest witamina D, która po przemianie do aktywnej formy (kalcytriolu) działa przeciwnowotworowo i zmniejsza ryzyko problemów z prostatą. Kolejną pomocną dłoń wyciąga selen, którego niski poziom we krwi jest skorelowany ze zwiększonym ryzykiem raka. Taką samą właściwość wykazuje witamina E, a zwłaszcza jedna z jej frakcji, zwana alfa-tokoferolem, która redukuje ryzyko nowotworu oraz posiada zdolność zmniejszenia guzów. Likopen oraz ekstrakt z zielonej herbaty to kolejne obiecujące substancje, które wpływają pozytywnie na zdrowie prostaty i działają profilaktycznie. Warto zadbać również o zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego, który towarzyszy niemal każdej chorobie. Na tym polu świetnie sprawdzi się kurkuma, która należy do bardzo silnych przeciwutleniaczy.

Pomimo dobrodziejstw powyższych substancji, zawsze należy pamiętać, by zadbać przede wszystkim o zdrowy tryb życia i prawidłową masę ciała. Z odpowiednio dobranych suplementów najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem, który dokładnie zapozna się z problemem i wskaże właściwą drogę wspierania organizmu.

Sprawdź produkty, które wspierają zdrowie prostaty!

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!

Polecamy produkty