Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Ubichinol - jakie role pełni i jak działa koenzym Q10?

Ubichinony to substancje krystaliczne, nie rozpuszczają się w wodzie. Bardzo dobrze tolerują rozpuszczalniki organiczne. Koenzym Q10 jest żółty, ma specyficzny zapach i jest foto stabilny. Czyli mało wrażliwy na szkodliwe działanie światła. Jeśli chodzi o budowę koenzym Q10 przypomina strukturą witaminę A i E. Częściowo pełni on rolę witaminy, ponieważ jest niezbędny do odpowiedniej pracy komórek budujących ludzki organizm. Istotna różnica wynika z procesu syntezy, ponieważ ubichinol ma zdolności egzogenne – witamy nie. Jako czynnik redukujący wolne rodniki oraz przeciwutleniacz sprawdza się dobrze w przypadku niwelowania skutków starzenia oraz silnie stresującego stylu życia. W świcie nauki wyróżniamy dwie formy koenzymu Q10 – ubichonon i ubichonol. Tylko ten drugi, wykazuje opisane wyżej funkcje prozdrowotne i to na nim skupi się całość publikacji. Dzięki badaniom wiemy, że ilość opisywanej substancji stopniowo maleje wraz z wiekiem i wymaga systematycznego uzupełniania.

Lecznicza suplementacja koenzymu Q10

Aktualnie ubichinol stał się jednym z najpopularniejszych składników farmaceutycznych i kosmetycznych. Jego szerokie spectrum działania, doskonale odnajduje się w branży z sektora „zdrowia”. Analizując najczęściej występujące schorzenia oraz  postęp w cofnięciu objawów dzięki suplementacji koenzymu Q10, na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się choroby układu krążenia. Uwzględniając w tym: kardiomiopatie, niewydolność krążenia oraz nadciśnienie tętnicze.

Wykazano, że ilość ubichinolu w sercach osób zapadających na choroby kardiologiczne jest znacząco obniżona. Kolejny aspekt dotyczy, deficytu bioenergetycznego związanego z niższą zawartością koenzymu Q10. Odbija się to negatywnie na narządzie serca, ze względu na ogromną pracę tego organu pełniącego rolę pompy krwi. Skutkiem stale utrzymującego się stanu niedoboru energii jest powstanie głębokiej niewydolności. Wykazano, że włączenie do leczenia farmakologicznego odpowiedniej dawki ubichinolu przynosi oczekiwany skutek terapeutyczny poprzez zminimalizowanie objawów obrzęków, duszności, palpitacji, bezsenności i zawrotów głowy. Ponadto, jednoznacznie stwierdzono zasadność uzupełniania niedoborów w przypadku kardiomiopatii, ze względu na bezpieczeństwo stosowania nawet w przypadku dawek około 600 mg dziennie. Po czasie, zaobserwowano cofnięcie części zmian zaburzeń energetycznych na poziomie mięśnia sercowego.

Istotne jest, aby w przypadku braku wrażliwości na działanie substancji dokładniej skupić się na tłuszczu dostarczanym z pożywieniem . Jest on rozpuszczalnikiem koenzymu Q10, więc jest niezbędny do skutecznego przedostania się suplementu do komórek ludzkiego organizmu.

Miażdżyca vs. koenzym Q10

Za główny czynnik odpowiedzialny za zmiany miażdżycowe w mózgu uznaje się podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL. Badania donoszą, że kluczem do pełnego rozwoju zmian degeneracyjnych jest również utlenianie „złej” frakcji cholesterolu przez tzw. wolne rodniki wodorotlenowe. Niezwykłą właściwością koenzymu Q10 jest jego umiejętność wiązania się z grupami cząsteczek LDL, tym samym częściowo blokując dalszy proces utleniania cholesterolu przez wolne rodniki. Badając pacjentów z zaburzeniami pamięci zauważono zmniejszony poziom ubichinolu w osoczu krwi. Niski poziom  substancji wpływa na osłabienie funkcji antyoksydacyjnych, związanych z regulacją poziomu cholesterolu w organizmie. Ma to przełożenie na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby miażdżycowej. Liczne badania kliniczne potwierdziły skuteczność przyjmowania koenzymu Q10 w celu ochrony przeciwmiażdżycowej.

Ubichinol – wpływ na układ immunologiczny i nowotwory

Pierwsze doniesienia naukowe, wskazywały na skuteczność suplementacji koenzymu Q10 ze względu na wzrost poziomu przeciwciał. Dzięki temu uznano, że ubichinol może zostać zaliczony do grona substancji stymulujących układ odpornościowy człowieka. Dotyczy to również chorób nowotworowych, gdzie poziomy koenzymu Q10 ulegają znacznemu spadkowi. Zaobserwowano, że równoczesna terapia farmakologiczna i podawanie określonych dawek ubichinolu przyniosło poprawę końcowych efektów leczenia. Badania na pacjentkach dotkniętych chorobą raka piersi wykazały, że suplementacja koenzymu spowodowała poprawę stanu zdrowia oraz pozwoliła na zmniejszenie dawki leków przeciwbólowych.

Koenzym Q10, a choroby neurodegeneracyjne

Do chorób najlepiej przebadanych pod kątem leczenia z wykorzystaniem koenzymu Q10 zaliczamy  chorobę Alzheimera, Huntingtona, Parkinsona i stwardnienie rozsiane. W przypadku Parkinsona stwierdzono wyraźnie niższy poziom ubichinolu w mitochondriach płytek krwi. Natomiast przy długofalowym podawniu CoQ10 znacząco wzrósł poziom aktywności układu dopaminergicznego, wcześniej wykazującego gorszą siłę reakcji. W trakcie są również badania starające się wykazać zależność, między wysokim poziomeme stresu oksydacyjnego towarzyszącego stwardnieniu rozsianemu, a jego redukcją przy współudziale koenzymu Q10. Analizując pozostałe wymienione na wstępie choroby, również zauważono że suplementacja ubichinolu może pełnić funkcje terapeutyczne w kontekście wsparcia leczenia farmakologicznego lub jako samodzielny środek leczniczy.

Cukrzyca vs. Koenzym Q10

Cukrzyca, staje się coraz bardziej powszechną chorobą, dotyka znaczącą część społeczeństwa. Za główne przyczyny wystąpienia objawów cukrzycy typu ll uznaje się niezdrowy tryb życia, pozbawiony aktywności fizycznej, nadwagę, otyłość oraz dietę obfitującą w produkty wysoko przetworzone zawierające znaczną ilość cukrów prostych. W leczeniu cukrzycy nieodłącznym elementem jest zmiana obecnych nawyków na zdrowe oraz jeśli jest to konieczne, leczenie z udziałem insuliny lub innych leków hamujących postęp choroby przepisanych przez lekarza. W terapii cukrzycy, zaobserwowano niezwykłą rolę antyoksydantów, wspomagających obniżenie poziomu glikemii. Odnotowano przypadki, całkowitego odstawienia iniekcji insuliny po systematycznym przyjmowaniu wysokich dawek koenzymu Q10.

Wolniejsze starzenie

Jednym z głównych czynników zwiększających proces szybszego starzenia jest natężenie czynników powiązanych z wysokim stresem oksydacyjnym. W celu jego redukcji, a tym samym opóźnienia procesów degeneracji komórkowej zaleca się przyjmowanie wysokich dawek antyoksydantów, w tym koenzymu Q10. Ze względu na budowę chemiczną, jego działanie jest zbliżone do funkcji witamin. Dodatkowo, jego działanie jest mocniejsze niż witamin i pełni lepsze zabezpieczenie komórek przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Pamiętaj! Ubichinol warto przyjmować, po posiłku. Do prawidłowego wchłaniania niezbędna jest obecność tłuszczu w przewodzie pokarmowym. 

 

 

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!

Polecamy produkty