Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Właściwości i działanie tokotrienoli

Witamina E, jeden z najbardziej popularnych związków prozdrowotnych wstępujących w naturze. Jej niedobór powoduje szereg niedogodności związanych z zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Do najczęstszych zaliczamy niedokrwistość hemolityczną, zaburzenia płodności, znaczący spadek odporności, zmiany skórne objawiające się przesuszeniem i wiotczeniem, wzrost ryzyka rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zapalenia stawów czy zaćmy. Do szerokiego pojęcia „witamina E” klasyfikujemy, aż osiem witamerów różniących się miedzy sobą budową i właściwościami.  Największa część publikacji naukowych dotyczy alfa tokoferolu, przez wzgląd na dobre działanie w zakresie antyoksydacji oraz pozytywny wpływ na organizm człowieka. Nowe stulecie skłoniło naukowców do zbadania pozostałych witamerów i wyszczególnienia ich funkcji pełnionych w ludzkim organizmie. Szczególną uwagę zyskał tokotrienol, nazwany „witaminą E XXI wieku”. Jego naturalnym źródłem występowania są oleje, w tym olej palmowy zajmujący czołowe miejsce w stężeniu tokotrienoli w przeliczeniu na 1 mililitr. 

Silny antyoksydant

Dlaczego szybciej się starzejemy? Dlaczego z wiekiem tracimy kondycję i poziom naszej siły witalnej stopniowo spada? Częściowo jest to powiązane, ze szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych, za niszczenie komórek budujących organizm na różnych poziomach jego funkcjonowania. Nie bez przyczyny jesteśmy stale zachęcani do racjonalnego sposobu odżywiania, uwzględniając w diecie warzywa i owoce zawierające największą ilość witamin. Pełniących funkcje przeciwutleniaczy, należą do nich również tytułowe tokotrienole. Funkcjonują one w dwóch warstwach lipidowych błon komórkowych. Działają jak nóż, przecinając proces reakcji wolnorodnikowej warunkującej końcowy proces utleniania.

Mulifunkcyjne właściwości

Analizując kierunki działania tokotrienoli, nie sposób nie zauważyć ich niezwykle szerokiego spectrum działania w poszczególnych obszarach wsparcia wydajności funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pierwsza, najczęściej wymieniana zaleta odnosi się do wpływu opisywanego składnika na jakość poziomu ochrony neuroprotekcyjnej mózgu. Świat nauki, zaznacza że to właśnie ten narząd jest szczególnie narażony na destrukcyjne działanie stresu, będącego czynnikiem potęgującym skutki odziaływania wolnych rodników. Wykazano, że nawet minimalne ilości tokotrienolu, działają na zminimalizowanie skutków szkodliwych procesów. Dodatkowo, udowodniono że wpływa on na wzmocnienie funkcji neuroprotekcyjnych, odpowiedzialnych za minimalizację ryzyka udaru oraz chorób związanych z pracą neuroprzekaźników.

Kolejną istotną grupą schorzeń, są choroby układu sercowo-naczyniowego. Zgodnie z danymi, dotykają one znaczącej ilości Polaków oraz są jedną z częstszych przyczyn zgonów. Istnieją podejrzenia, iż systematyczna suplementacja tokotrienoli może skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia pierwszych objawów chorobowych.  Interesującym zjawiskiem, jest też odziaływanie witaminy E na redukcję stresu oksydacyjnego w przypadku osób narażonych na silną ekspozycję słoneczną. Po przyjęciu odpowiedniej dawki terapeutycznej, zmniejszył się poziom stresu oksydacyjnego w skórze eksponowanej na działanie promieni słonecznych.

Przyglądając się problemowi schorzeń osteoporotycznych, zadecydowano ze ciekawym doświadczeniem naukowym, może okazać się próba suplementacji tokotrienolu w celu łagodzenia skutków chorób zwyrodnieniowych stawów wynikających z niedoborów testosteronu. Tutaj podobnie, jak w przypadku reszty przypadłości, zauważono znaczącą poprawę w odniesieniu do mobilności i plastyczności stawów. 

Dlaczego warto suplementować tokotrienole?

Wykazano, że pozyskanie optymalnej ilości tokotrienoli z diety jest niezwykle trudne.  Ponadto, są one znacząco szybciej metabolizowane przez organizm oraz poziom ich wchłanialności w przewodzie pokarmowym jest drastycznie niższy, niż innych witamerów o gorszym działaniu aktywnym.  Suplementując tokotrienle, ich ilość w organizmie stopniowo wzrastała przy równocześnie zwiększonej końcowej biodostępności.

Podsumowanie

Zakres badań nad szczególnymi właściwościami tokotrienoli stale się poszerza. Od kilku dziesięcioleci prowadzony jest szereg badań udowadniających, że suplementacja produktów na bazie tego konkretnego witameru stanowi istotny element działań prozdrowotnych w obrębie profilaktyki chorób cywilizacyjnych takich jak np. nowotwory, schorzenia neurodegeneracyjne czy choroby sercowo-naczyniowe. Dodatkowo,  tokotrienole wykazują wpływ na poziom całkowity cholesterolu oraz jego szczególnie szkodliwej frakcji LDL. Jeśli, któryś z opisanych problemów zdrowotnych jest Ci bliski, warto rozważyć próbę suplementacji witaminy E po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.  

 

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!

Polecamy produkty