Blog plantaMED.pl

Wiedza na temat profilaktyki zdrowia, suplementacji

Jak zwiększyć przyswajanie kurkumy nawet o 2000% ?

Kurkuma ze względu na swoje dobroczynne właściwości staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Pochodzi z rośliny zwanej ostryżem i, ze względu na dostępność, najczęściej wykorzystywana jest przez mieszkańców Bliskiego Wschodu. Ma charakterystyczny żółty kolor, ale jej aromat nie jest zbyt intensywny. Z tego względu może być uniwersalną przyprawą do każdej potrawy, ponieważ nie zmieni znacząco jej smaku. Sprawdza się również doskonale jako dodatek do potraw duszonych, rosołu, zup, ryb czy dań z ryżem.

Od tysięcy lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej jako substancja naturalna wspierająca zdrowie. Jest bowiem jednym z najsilniej działających przeciwutleniaczy. Dodatkowo działa przeciwwirusowo i wzmacnia odporność. Prace naukowe wykazały też, że kurkuma ma silne właściwości przeciwnowotworowe i nie wywołuje przy tym szkodliwych skutków ubocznych. Bardziej wnikliwe badania przeprowadzone na myszach dowiodły, że kurkuma znacznie ograniczyła przerzuty komórek rakowych. Poza tym, ma również działanie przeciwzapalne. Naukowcy odkryli, że około 25% wszystkich nowotworów wywołanych jest właśnie przez chroniczne stany zapalne. Ponadto, kurkuma może przyspieszyć metabolizm, a tym samym zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego zaleca się jej spożywanie osobom zmagającym się z nadwagą.

Co ciekawe, do kurkumy warto dodać nieco czarnego pieprzu, który zwiększy jej przyswajalność nawet o 2000%! Kurkuma stosowana jest przez Hindusów jako środek przyspieszający gojenie się ran. Dodatkowo substancje aktywne pobudzają wydzielanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Wyciąg z kurkumy stosuje się przy zapaleniu dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego. Trwają także badania dotyczące wpływu na ludzki mózg, szczególnie pod kątem choroby Alzheimera. Naukowcy przypuszczają, że w przyszłości kurkuma będzie wykorzystywana w zwalczaniu tego schorzenia, a także przy rekonwalescencji po przebytym udarze mózgu.

Zainteresował Cię ten materiał? Poleć go swoim znajomym!

Polecamy produkty